Polecamy

Jeśli przeczytałeś (przeczytałaś) jakąś książkę, wypożyczoną w naszej bibliotece i uważasz, że warto ją zaproponować innym, możesz to zrobić dzięki stronie internetowej naszej biblioteki szkolnej.
Jak to zrobić:
• Napisz krótką recenzję książki, która Ci się spodobała i którą chcesz polecić innym. W recenzji tej uzasadnij dlaczego książka, którą polecasz innym jest warta przeczytania.
• Następnie tekst przynieś do naszej biblioteki.



Eve Ainsworth - Troska. Jak bardzo ci zależy?

Książka przedstawia dwie historie nastolatków: Marty i Daisy, którzy na co dzień borykają się z nieuleczalnymi  chorobami  w rodzinie.
Marty mieszka tylko z matką , która cierpi z powodu depresji. Chłopak  opiekując się matką przez wiele lat nauczył się rozpoznawać jej smutki.  Tymczasem zaczyna się nimi interesować opieka społeczna ,która pragnie pomóc rodzinie wyjść z tej choroby. Ale Marty obawia się, że matkę zamkną w szpitalu psychiatrycznym , więc nie chce do tego dopuścić. Natomiast, Daisy, mieszka z rodzicami i bratem, który jest od urodzenia nieuleczalnie chory, a każde przeziębienie jest dla niego zagrożeniem. Daisy kocha swojego brata, ale jednocześnie jest zazdrosna o to, że mama całą swoją energię poświęca właśnie jemu. Nastolatce brakuje uwagi własnej matki. Nastolatki  nie pokazują światu, że cierpią z powodu swoich bliskich oraz z bezsilności, że nie mogą im pomóc. Czy spotkanie Marty'ego i Daisy coś zmieni? Sprawdźcie sami .
Bernadeta Wróbel




Agnieszka Tyszka - Czego uszy nie widzą

Główna bohaterka Misia Bronzik , pomimo swoich 15- tu lat musiała szybko przestawić się na całkiem dorosłe obowiązki. Ma dwie młodsze siostry, którymi opiekuje się , ponieważ mama wyjechała na długą delegację ,a tata… po prostu zniknął.  Jednocześnie  musi skoncentrować się na nauce. Po jakimś czasie do sióstr Bronzik tymczasowo wprowadza się  ich dziadek. Jest on osobą dosyć ekscentryczną i dlatego nie wywołuje uczucia radości. Kiedy już się pojawia, to pragnie jak najszybciej zaprowadzić  swoje  zwyczaje, całkiem nie biorąc pod uwagę przyzwyczajeń rodzeństwa. A mało tego, z podopiecznymi porozumiewa się za pomocą ogłoszeń przyczepianych do tablicy, jaka wisi w kuchni. Czy uda mu się zyskać sympatię swoich wnuczek? Przeczytaj , a dowiesz się jeszcze jak w szkole do której uczęszcza Misia uczniowie mogą  realizować swoje  pasje teatralne.
Polecam tym wszystkim, którzy lubią książki obyczajowe.
Bernadeta Wróbel




Eve Ainsworth - 7 dni 
Opisywane przez autorkę wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni jednego tygodnia. Dwie skrajne osobowościowo i wizerunkowo nastolatki  Jess i Kez  relacjonują każdy kolejny dzień tygodnia. Kez to pewna siebie, modnie ubierająca się dziewczyna. W  szkole zachowuje się tak, aby skupiać  na sobie uwagę  rówieśników , chce zdobyć popularność i  poderwać najlepszego chłopaka. Jednocześnie Kez potrafi być  agresywna, stosuje przemoc psychiczną i fizyczną w stosunku do Jess. Dlaczego? Jess nie dba o siebie, jest gruba oraz nosi stare ubrania i to jest wystarczającym, według Kez, powodem nienawiści. Wycofana i skromna dziewczyna staje się obiektem docinków ,drwin oraz zaczepek, których prowodyrem jest  Kez. Z tego powodu życie szkolne Jess zmienia się w piekło. Jak potoczą się losy „kata” i „ofiary”? Czy powieść zakończy się szczęśliwie? Dowiesz się, kiedy sięgniesz po tę książkę. Choć jej bohaterami są nastolatki, to zachęcam do lektury także rodziców i wychowawców.
Bernadeta Wróbel




Eve Ainsworth - Zadurzenie

Kolejna książka Eve Ainsworth, pt. „Zadurzenie” opowiada o niedojrzałej, a nawet wręcz toksycznej relacji dwojga nastolatków. Will to chłopak o jakim  zawsze marzyła Anna, ale przy dłuższej znajomości okazuje się być nieobliczalny i despotyczny.  Dziewczyna zdaje się nie widzieć czarnego charakteru chłopaka. Imponuje jej swoją pewnością siebie i zazdrością w stosunku do innych rówieśników. Dlaczego Will momentami stawał się zaborczy i zawistny oraz starał się oddalić Annę od przyjaciół, a nawet rodziny? Czy Anna „ przejrzy na oczy”, póki nie jest za późno?
Zapraszam do przeczytania tej książki, tych którym nie straszna jest trudna miłość okresu dorastania.
Bernadeta Wróbel




T.S. Easton - Dziewczyny nie biją

Główna bohaterka Fleur, to szesnastolatka, która mieszka w Wielkiej Brytanii, uczennica oraz dziewczyna chłopaka, który studiuje w szkole marynarki wojennej. Jednocześnie  pasjonatka historii swej ojczyzny. Co weekend ubiera się w strój z epoki XI wiecznej Anglii i prezentuje licznym turystom dawne życie i obyczaje. Jej życie toczyłoby się dość nieskomplikowanie i z pasją, gdyby nie nadopiekuńcza matka….

Jeśli zastanawiasz się, czy ta książka jest dla Ciebie, to przeczytaj fragment (kliknij w poniższy link):
https://www.empik.com/dziewczyny-nie-bija-easton-t-s,p1188381538,ksiazka-p






T.S. Eston - Chłopaki nie dziergają

Książka, która z dowcipem ukazuje, że  stereotypy o rolach mężczyzn i kobiet w dzisiejszym świecie nie sprawdzają się.

Ben, główny bohater jest wrażliwym nastolatkiem, który  pisze pamiętnik. Jego  ojciec jest mechanikiem samochodowym, matka jeździ po miastach i miasteczkach Wielkiej Brytanii ze swoim wielkim show. Ben, przez swoich kolegów wpakował się w kłopoty. Został zobowiązany do odkupienia swej winy poprzez uczestnictwo w zajęciach resocjalizacyjnych.
Zakres zajęć, do wyboru, jest niewielki – mechanika samochodowa z własnym tatą, garncarstwo i robienie na drutach. Chłopak  decyduje się na  robótki  ręczne z włóczki, bo…. zauważył  atrakcyjną nauczycielkę.  Co z tego wyniknie? Przeczytaj, zachęcam.
Bernadeta Wróbel



 Małgorzata Strękowska-Zaremba - Willa trzech łotrów

Jest to interesująca książka, w której główny bohater opowiada o swojej szkolnej wycieczce. Nauczyciel na którego mówią „Globus” zabiera ich na obóz, w którym obieca że będzie scena jak z horroru.
Na początku chłopak opowiada o przygodach, które spotkały go w szkole ,a także swoje niezadowolenie z tego, że na wycieczkę musi ich zabrać Globus.
Następnie chłopak opowiada o „Feliksie” który cały czas go drażni i robi wszystko na złość. Kiedy dzieci jechały na obóz, to Globus powiedział im, że zrobią przystanek bo była już noc. Zostali na noc w hotelu, a na następny dzień Globus wszystkich obudził na śniadanie. Główny bohater nie był szczęśliwy, gdy usłyszał niski i krzykliwy głos. Zaczęliśmy się ubierać, aż ujrzeliśmy że nie ma naszych plecaków i spodenek. Obok nas leżały tylko dwie spódniczki. Jedna z nich była w kwiatki a druga w paski. Od razu zrozumiałem, że ta sprawka należy do Feliksa. Bardzo polecam tę książkę.
Tina Kananian



Nicola Yoon - Ponad wszystko

Książka opowiada o ciężko chorej dziewczynie mieszkającej ze swoją mamą. Nie zna nikogo oprócz swojej mamy i pielęgniarki przez co czuje się samotna, ponieważ od 17-stu lat nie wyszła z domu. Pewnego dnia wyjrzała przez okno i zobaczyła jego... Był wysoki, szczupły i ubrany na czarno. Ich spojrzenia się spotkały. Od razu wiedziała że jej życie się zmieni nieodwracalnie i wiedziała, że to będzie katastrofa…
Mi osobiście książka się bardzo spodobała i dała mi do zrozumienia, że każdy zasługuje na miłość i szczęście. Książka jest idealna według mnie od 12 lat, ja sama mam tyle. Bardzo ją polecam.
Dominika Pawłowska




Marcin Szczygielski - Teatr niewidzialnych dzieci

Książka „Teatr niewidzialnych dzieci” została napisana przez Marcina Szczygielskiego w 2016 roku.
Opowiada ona o Michale, Kiwaczku i  innych dzieciach które mieszkają  w domu dziecka. Niestety, jakiś czas później Michał zostaje przeniesiony do innego domu dziecka i razem z poznanymi tam kolegami i koleżankami postanawia zorganizować przedstawienie teatralne. Książka ma fragmenty czasów PRL’u, ale wprowadza ciekawość i trudno przestać ją czytać. Według mnie jest warta przeczytania i tak jak inne książki Szczygielskiego jest interesująca, czasami nawet odrobinę fantastyczna.
Marta Sostenes-Brązert




Roald Dahl - Charlie i fabryka czekolady

Książka, którą polecam to „Charlie i fabryka czekolady”. Jest to książka pełna humoru i fantazji. Opowiada ona o ubogim chłopcu o imieniu Charlie mieszkającym z swoją rodziną w chatce na przedmieściach wielkiego miasta. Poszukuje on Złotego Talonu zawartego w czekoladach słynnego Williego Wonki. Kiedy chłopiec niespodziewanie znajduje Złoty Talon jego życie staje się inne. Powieść tą czyta się krótko i fajnie. Sam ją czytałem i uważam , że to jedna z najlepszych książek jakich czytałem.
Emiliano Sostenes-Brązert




Alfred Szklarski - Tomek na wojennej ścieżce 

Trzeci tom książek o przygodach Tomka Wilmowskiego opowiada o wyjeździe na pogranicze Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Arizony. Tomek wyjeżdża bez ojca i swojego przyjaciela- Jana Smugi. Tym razem nie jedzie łowić zwierząt tylko na wakacje do wujka przyjaciółki Sally. Jak zawsze będzie chciał zebrać jak najwięcej informacji o miejscu pobytu.  Pozna tam również wiele plemion, zyska przyjaciół, zaszczyt noszenia pięciu piór i naszyjnika z pazurów niedźwiedzia, lecz staną się również rzeczy straszne: Sally zostanie porwana. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak skończy się ta historia przeczytaj książkę pt.: „Tomek na wojennej ścieżce”. 
Polecamy!  Zosia i Patrycja


Maria Kruger - Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć 

Książka którą polecam to „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć” Jest to książka pełna wrażeń, śmiechu. Opowiada ona o chłopcu Jacku Kosmali, który dokuczał wszystkim oraz przeszkadzał. Pewnego dnia jednak stała się rzecz, która odmieniła życie chłopca… Jacek zobaczył jak czują się jego koledzy. Przekonał się także, że przeszkadzanie we wszystkim nie jest fajne. Powieść tę czyta się szybko. Rozdziały są krótkie. Sama czytałam tą książkę i uważam że to jedna z najlepszych książek jakie czytałam.

Polecam: Wiktoria




Astrid Lindgren - Detektyw Blomkvist

Kalle jest trzynastoletnim, szukającym przygód chłopakiem, mieszkającym w Lillkoping w Szwecji. Jest on również niezwykle utalentowany pod względem detektywistycznym. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Ewą -Lottą i Andersem toczą zacięte spory z Czerwoną Różą o Stormumrika, niezwykły kamień w kształcie starca. W tym samym czasie również rozwiązują skomplikowane sprawy detektywistyczne. Kalle, Ewa – Lotta i Anders mają za sobą już sprawę tajemniczego skarbu w ruinach, dziwnej wyspy o raz niezwykłej śmierci pewnego staruszka. Wszystkie trzy części ich niesamowitych przygód możecie znaleźć w naszej szkolnej bibliotece
"Detektyw Blomkvist”
"Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie”
"Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży”

Polecam,
Weronika Dolata



Joanna Olech - Dynastia Miziołków

Dynastia Miziołków to świetna opowieść o chłopcu, którego wszyscy przezywali Miziołek , ponieważ gdy był mały nauczył się wyliczanki i przekręcał słowa :
Aniołek Miziołek , róża, bez
Konwalia, balia , wściekły pies

Książka opowiada o życiu Miziołka, jego rodzinie, zmartwieniach i przemyśleniach. Polecam
Zosia





Małgorzata Musierowicz - ,,Jeżycjada”

,,[…] Nonszalancko pyknęły drzwiczki i z samochodu wysunął się wysoki, złotowłosy chłopak o szafirowych oczach. Ubrany był w czerwone bermudy i biały sweter, miał rzymski profil i był piękny jak Apollo.[…] Urzeczona jego widokiem […]Aniela stała we wdzięcznej pozie, lśniąc zębami w uśmiechu i ściskając pod pachą torbę z książkami. Złotowłosy chłopak przyjrzał jej się z aprobatą, unosząc lewą brew na widok jej szkolnego fartucha z białym kołnierzykiem.”

Co było dalej? Jak potoczyły się losy Anieli i ,,Apolla”? Tego możecie się dowiedzieć w drugiej części ,,Jeżycjady” pt. ,,Kłamczucha”  Małgorzaty Musierowicz. Pierwszą jej część też warto przeczytać.Takie historie miłosne to drobnostka dla tej uzdolnionej autorki!
Polecam całą serię. 
Weronika Dolata


Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów”

Bardzo lubię czytać książki przygodowe. Niedawno miałam okazję przeczytać powieść A. Szklarskiego pt. „Tomek w krainie kangurów”. Pisarz przedstawił przygody czternastoletniego chłopca, Tomka Wilmowskiego. Chłopiec uczęszczał do gimnazjum w Warszawie. Ojciec Tomka musiał wyjechać z kraju w obawie przed aresztowaniem. Chłopiec był pod opieką rodziny swojej zmarłej matki, krewnych Karskich. Wraz z przyjacielem ojca, podróżnikiem Janem Smugą, młody Wilmowski wyjechał do Australii. Tomek chciał poznać swojego ojca i przeżyć niezapomniane przygody na nowym kontynencie. Młody podróżnik uczestniczył w niezwykłych zdarzeniach myśliwskich. Strzelał do tygrysa i uratował życie swojemu towarzyszowi podróży. Chłopiec z powodzeniem polował na kangury. W Australii, Tomek poznał nowych przyjaciół i swoją przyszłą żonę, Sally. Czytając tą powieść możemy przenieść się na inny kontynent. Książka poszerza wiadomości z geografii. Przedstawia nam informacje o kulturze mieszkańców odległej Australii i opisy egzotycznej przyrody. Autor przekazał wszystkie informacje w sposób barwny. Treść książki jest łatwa do zrozumienia. Śledząc losy głównego bohatera, uczymy się, jak postępować w trudnych sytuacjach życiowych. Książka bardzo mi się podobała. Zachęcam do jej przeczytania każdego, kto lubi podróżować i odkrywać nieznane zakątki świata.
Aleksandra Tylkowska


Beata Ostrowicka „Eliksir przygód”
 
Młodzi bohaterowie spotykają w ruinach zamku nową koleżankę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ale dziewczynka ta urodziła się w ... XVII wieku i dziwnym zrządzeniem losu przeniosła się w nasze czasy. Poznaje współczesny świat i nowych przyjaciół, przeżywa wiele fantastycznych przygód, a w ślad za nią podąża tajemniczy człowiek z blizną...






Ewa Ostrowska „Babcia, my i gangsterzy” 
 
Co tak naprawdę wydarzyło się na Wyspie Przemytników? Dlaczego Karolina uwielbia straszyć swojego brata bliźniaka? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, setnie się ubawić lub poprawić sobie humor to koniecznie przeczytaj historię o zabawnych przygodach sympatycznych bliźniaków, ich babci, mamy i cioci.







Małgorzata Musierowicz - Szósta klepka
 
Polecam książki Małgorzaty Musierowicz tym, i starszym i młodszym, którzy lubią ciepło domu rodzinnego wraz z odrobiną poczucia humoru.
„Szósta klepka" to pierwszy tom z serii Jeżycjady opowiadający o perypetiach rodziny Żaków. W ich mieszkaniu spotykamy Celestynę, jej siostrę Julię, ich mamę, tatę, ciocię Wiesię, kuzyna Bobcia oraz najstarszego z rodziny dziadka. Główna bohaterka Cesia czuje się osamotniona. Jest uczennicą liceum i nie ma przyjaciół. Uważa, że przyczyną tego są grube łydki i zwyczajna buzia. „Cielecina” jednak nie wie, że jest obiektem wzdychań pewnego kolegi z klasy. Jednak zajęta swoimi własnymi problemami Cesia, tego nie dostrzega. Pogrąża się w cichej rozpaczy nie wiedząc, że pewnego dnia uśmiechnie się do niej los.
Bibliotekarka - Bernadeta Wróbel


Jan Brzechwa - Akademia pana Kleksa
 
Polecam książkę pt. "Akademia pana Kleksa", ponieważ jest to ciekawa ,tajemnicza i przygodowa lektura. Przekonałam się o tym będąc w klasie czwartej. Bardzo mnie zaciekawiła nie mogłam się od niej oderwać, ponieważ gdy kończył się rozdział to chciałam wiedzieć co będzie dalej .Są tam przygody Adama Niezgódki, któremu nic nie wychodziło .Jednak odkąd rodzice zapisali go do Akademii wszystko się zmieniło. Stał się zaradnym chłopcem a to zasługa Pana Kleksa i kruka Mateusza, który gdy był mały był chłopcem a kilka miesięcy później zamienił się w kruka. Było tam dużo ciekawych przygód takich jak te!! NA PEWNO WAS WCIĄGNIE!
Wiktoria Trzaskawka

2 komentarze: